Головне в будь-якому тексті, окрім змісту, - це легкість сприйняття. Читач не повинен пробиратися через лабіринти незрозумілих термінів і громіздких фраз, щоб віднайти необхідну йому інформацію. Людям подобається контент, зміст якого зрозуміло одразу. І варто зазначити, що пошукові системи теж віддають йому перевагу. Як же створити такий текст?

Геть бар’єри між автором і читачем!

Основа хорошого тексту, зрозумілого читачеві, - це простота. Тому треба намагатися зображати події та думки його мовою – загальновживаними, звичними словами. Ні в якому разі автор не повинен виставляти себе занадто розумним, щоб справити на читача враження. Ось як сказав у книжці «Почуття стилю» Стівен Паркер: «Класичні тексти, в яких припускається рівність між автором та читачем, допомагають останньому відчути себе генієм».

Тому однією з порад буде така: автору необхідно уявити, нібито він хоче розповісти щось нове приятелеві, настільки ж розумному, як і він сам. Адже це велика радість – показати читачеві дещо, що він зможе сам побачити та зрозуміти.  І якщо він розуміє написане – значить у словах автора є сенс.

Але варто пам’ятати, що зрозумілий текст не означає примітивний. Прямота та простота не повинні погіршити чи збіднити текст, вони необхідні для того, щоб зробити комунікацію яснішою та ефективнішою. Тому якщо, наприклад, необхідно застосувати технічний чи інший термін, який може бути незнайомий читачеві, то йому просто треба дати визначення.

Правила оформлення для кращої читабельності

Важливо також приділити значну увагу форматуванню та оформленню тексту - структурованість і послідовність значно підвищать не тільки читабельність статті, а й інтерес до неї читача. Для цього можна скористатися такими рекомендаціями:

  • не застосовувати занадто довгих речень, якщо ж це необхідно, то чергувати їх з короткими
  • обов’язково розбивати статтю на абзаци: один абзац – одна ідея чи думка;
  • використовувати простий шрифт оптимального розміру (11-13) – текст не повинен втомлювати очі;
  • виділяти ключові слова та моменти курсивом чи жирним;
  • застосовувати суперінструмент – марковані чи нумеровані списки, які допомагають чітко та коротко викласти інформацію, що значно полегшує її засвоєння;
  • розбивати текст на блоки з підзаголовками, що лаконічно передають всю суть підрозділу – це допоможе читачеві одразу зорієнтуватися в пошуку цінної для нього інформації.

«Терпіння і труд все перетруть»

Хороший автор не той, у якого відразу всі слова народжуються ідеальними, а той, що витрачає багато часу на їх відточування. Це потребує роботи та зусиль. Також в більшості випадків порядок ідей, які виникають в автора, не збігається з ходом думок читача. Тому для написання хорошого тексту необхідно перечитувати та переставляти в разі потреби місцями думки, щоб за ними було легко слідкувати. Робити це при необхідності треба неодноразово.

Ось ще декілька порад, які варто застосувати під час редагування тексту:

  • перечитувати текст бажано вголос;
  • перше, на що необхідно звертати увагу – це громіздкі речення, важкі для сприйняття: вони як камінці, через які буде спотикатися читач;
  • моменти, на яких відбувається запинка, необхідно нещадно різати та робити їх простішими;
  • безжально видаляти зайві та недоречні слова: беззмістовні уточнення («в даний момент часу»), плеоназми («вільна вакансія»), сленг, канцеляризми, тощо.

Вижимати «воду» - словесне сміття, яке не містить цінної інформації, необхідно дуже ретельно, хоч це потребує розумових зусиль та уваги до деталей. Але лаконічність – це ще одна із запорук успіху в написанні зрозумілих текстів. Якщо дуже пильно слідкувати за своїми словами, то можна дуже здивуватися тому, скільки серед них непотрібних.

І головне - для того, щоб легкість пера стала автору надійною подругою, необхідно активно та постійно тренуватися.

Автор: Natalkastas

Контактная информация

Техподдержка: Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript.

Задать вопрос в тикет системе

Facebook Телеграм Twitter