Одним з основних показників грамотної мови є правильне вживання слів. В українській мові їх тисячі, але кожному в мовленні відведено своє певне місце. Невміле вживання слів ускладнює розуміння сказаного або створює безглузді фрази, іноді навіть нісенітницю. Правильна будова речень є одним з основних показників грамотної мови.

Слово є найважливішою одиницею мови. Слова називають предмети, ознаки, ознаки ознак, дії, різні відносини, а кожне з них має свій певний сенс, значення. Головним будівельним матеріалом мови являються слова.

Найчастіше у мові допускаються помилки у вживанні слів невластивого їм значення, спотворення форми слів, вживання нелітературних слів. Крім того, зустрічаються випадки неправильного вживання префіксів, прийменників та інші не менш важливі недоробки.

Синтаксичні помилки

Вони полягають в хибній побудові словосполучень, фраз, у порушенні будови як простих, так і ускладнених, а також складних речень.

Головні недоліки в будові словосполучень:

 • Порушення узгодження слова залежного, вираженого порядковим числівником, займенником, прикметником, дієприкметником з головним словом у роді, числі та відмінку.
 • Хибний підбір прийменника: «Якщо в найспекотніший день літа припадеш в дуба, то учуєш на собі прохолодний стовбур».
 • Невідповідно обраний відмінок за умови вірно підібраному прийменникові: «Вона стала подібна жахливо втомлена жінка».
 • Пропуск прийменника: «Похапцем одягнувся і поїхав (?) Університет на іспит.».
 • Відсутність залежного елемента словосполучення.

Помилки в будові речення та його значенні

1. Недотримання взаємозв'язку між підметом та присудком: «Таки не вічно ні дитинство, ні життя».

2. Недостатність смислового завершення речення, недотримання його кордонів: «Одного разу в юні роки. Спробував смак життя.».

Синтаксична двозначність

Помилки в простому двоскладному реченні

Підмет:

Повторення підмета займенником: «Люди, які стоять на старій покинутій зупинці, вони виглядають останнього тролейбуса».

Порушення узгодження між підметом і займенником, який є заміною підмета в іншому реченні: «Мабуть, в місті відключено світло, тому воно сповнене відчаю».

Присудок:

Помилки у побудові присудка: «Ведмеді були здорові».

Недодержання узгодження присудка в числі та роді з підметом, що виражений колективним іменником, питальним і невизначеним займенником, кількісно-іменним словосполученням: «Я з подружкою йдемо в кіно».

Повторення доповнення займенника: «Безліч віршів їх можна слухати необмежену кількість разів».

Хибне використання неузгодженого означення: «Зверху повисли люстра і новорічні прикраси».

Нагромадження узгоджених та неузгоджених визначень, що відносяться до одного члена речення: «Страшний, жахливий світ війни та наших прадідів розкритий в тисячах фільмів».

Форми обставини, що мають не правильний морфологічний вибір: «Я завжди займаюся уроками на парті» (за партою).

Упущення в односкладних реченнях:

 1. Застосування двоскладних структур на місці, де мають бути односкладні.
 2. Використання дієприслівникових зворотів у безособових реченнях: «Побачивши красиву сукню, мені захотілося купити її».

Речення з однорідними членами:

 1. Використання різних частин мови в ролі однорідних членів речення: «Ця книга мені подобається, тому що в ній коротко викладено події, велика, красива, чиста».
 2. Включення в ряд однорідних членів слів, що позначають неоднорідні поняття: «Коли літо і теплий день, сонце освітлює всю нашу аудиторію».
 3. Неправильне використання сурядних зв'язків для з'єднання однорідних членів: «Дівчинка була маленька, але красива».
 4. Невірне приєднання до одного головного члена логічно неоднорідних другорядних членів: «У шафі стоять старі черевики, на полицях лежать книги та скляні іграшки».
 5. Помилки в узгодженні однорідних підметів з присудком: «Смуток і переживання затрималися на її губах».
 6. Порушення в області однорідних присудків: 1) використання різних типів присудків як однорідних: «Небо після дощу спокійне, веселе і грає променями сонця»; 2) вживання коротких та повних форм прикметників і дієприкметників в іменній частині: «Мої чоботи недавно відремонтовані: почищені та пофарбовані».
 7. Об'єднання членів і частин різних речень на правах однорідних: «Під будинком ростуть гриби, ягоди, тюльпани розквітають навесні».

Можна побудувати безліч речень, не порушивши жодного закону синтаксичної системи, але при цьому явно відступивши від норм і викликавши незапланований ефект, а найчастіше незграбний, хоча буває і так, що фраза проти волі автора стає двозначною, безглуздою або навіть комічною. У подібних випадках також доводиться говорити про порушення синтаксичних норм.

Як підсумок сказаному, хочу виділити головну думку статті: потрібно прагнути до красивої та правильної мови. Тільки грамотна мова є обличчям, культурою нації. Якщо люди почнуть замислюватися над лексичним значенням слів (перш, ніж їх вживати в контексті, в розмові один з одним), то ми будемо частіше чути навколо красиву, зрозумілу, правильну мову.

Автор: Naxaukrnet

Контактная информация

Техподдержка: Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript.

Задать вопрос в тикет системе

Facebook Телеграм Twitter