Фахівцем стає той, хто постійно вдосконалює свої навички, заглиблюється в найменші деталі своєї роботи, знаходиться постійно у творчому пошуку. Копірайтери запозичують знання з різних сфер. Особливо багато спільного ця професія має із журналістикою.
Для того, щоб написати текст, який буде зрозумілим читачу і матиме властивість продавати, копірайтеру, серед всього іншого, потрібно враховувати індекс туманності (індекс Ганнінга). Це умовний показник простоти тексту, створений у 1952 році американським бізнесменом Робертом Ганнінгом для журналістів, щоб допомогти їм писати просто і зрозуміло для людей. Роберт Ганнінг займався виданням газет та підручників, тому ця тема була для нього актуальною.
Як виявилося, для копірайтерів цей показник теж дуже корисний. Адже, на відміну від інших володарів слова, які можуть писати все, що спаде на думку, копірайтер завжди має розуміти, для якого читача і з якою метою він пише.
Розуміння тексту: 2 наочних приклади
Для того, щоб краще зрозуміти, про що йде мова, візьмемо два уривки тексту. Для наочності навіть таких маленьких шматочків цілком достатньо.
Приклад No 1
"Наталя завжди вражала навколишніх своїм інтелектом та ерудицією. Але її комунікабельність та альтруїзм нівелювали випадки, коли занадто швидкою відповіддю чи зауваженням вона показувала, наскільки всі навколо заангажовані та не здатні до саморозвитку."
Приклад No 2
"Наталя, на думку всіх, була надто розумною. Але при цьому вона була щирою. І люди не ображалися на зауваження чи підказки дівчини."
В кожному з цих уривків переданий той самий зміст, але аудиторія сильно відрізняється по рівню інтелекту.
Розглянувши ці два приклади, можемо визначити, наскільки кожен з них зрозумілий для читачів.
Індекс туманності та методика його визначення
Для обрахунку індексу туманності тексту потрібно скористатися наступним алгоритмом.
- Береться уривок тексту.
-
Рахується кількість слів в кожному реченні. При цьому:
- дати та числа рахуються одним словом;
- cкладнопідрядні речення рахуються як два речення.
- Кількість слів ділиться на кількість речень. Так ми дізнаємось середню довжину речення.
-
Рахується кількість слів з кількістю складів понад три, але:
- не рахуються складні слова, що складаються з 2-х і більше простих слів (“середньовіччя”, “кароокий”);
- не рахуються власні назви(Іван, Київ, Головченко);
- не рахуються дієслова, що отримали додатковий склад завдяки числу, особі, відмінку і т. п.
- Кількість довгих слів ділиться на загальну кількість слів. Так дізнаємося відсоток наявності довгих слів у відрізку тексту.
- До значення відсотка довгих слів додається середнє значення довжини речення.
- Отриманий в попередньому пункті результат множиться на 0.4. Число, що виходить в результаті, відповідає класу школи. Тобто потрібно закінчити цей клас, щоб зрозуміти даний текст.
Обрахунок
Використовуючи уривки тексту, що були наведені вище, можна порахувати, для якого рівня сприйняття вони написані.
Обрахунок для прикладу No1
Всього слів: 32
Речень: 3 (з урахуванням складнопідрядного речення)
Середня довжина речення: 10,7
Кількість довгих слів: 16
Відсоток довгих слів: 50
Загальна складність: (10.7+50)*0,4=24
Отже, такий текст вважатиме нормальним тільки людина з освітою 24 класи (академік).
Обрахунок для прикладу No2
Всього слів: 22
Речень: 3
Середня довжина речення: 7.3 слів
Кількість довгих слів: 3
Відсоток довгих слів: 14
Загальна складність: (7.3+14)*0,4=8.5
Тобто другий варіант тексту може сприйняти людина з освітою у 8 класів.
Для прикладу, індекс туманності таких відомих друкованих видань, як «Тайм» та «Уолл стрит джорнел» становить 11. Взагалі у журналістиці вважається, що потрібно уникати індексу понад 12. Тільки вузькоспеціалізовані видання можуть дозволити собі значно вищий індекс туманності в текстах.
Будь-який текст можна спростити. Перечитуючи кожне речення знову і знову, автор має змогу удосконалити його структуру, замінити окремі слова на більш вдалі, відкинути цілі шматки речень, якщо вони ведуть в інший бік і заплутують читача. Занадто громіздкі речення втомлюють, тому це теж потрібно враховувати, щоб не відбити в аудиторії бажання заглиблюватися у суть написаного. Але копірайтеру варто звертати особливу увагу і на те, яку мету переслідує замовник. Іноді наявність специфічної термінології – обов’язкова умова і нехтувати нею не слід.
Статистику зручності прочитання можна також перевірити у Word. Це робиться за допомогою стандартних налаштувань. Але розуміння показників, на основі яких обраховується індекс туманності, має бути у кожного копірайтера. Тоді, ще на етапі збору інформації, знаючи, для яких цілей та аудиторії замовлено текст, можна зекономити купу часу, пишучи свої статті зрозумілими та конкурентними одразу.
Автор: prolan